Które adaptacje filmowe książek odbiły się największym echem? Czy każdy film na podstawie książki z marszu jest skazany na sukces? Niestety nie. W tym artykule przedstawimy Wam naszą listę, z którą zdecydowanie warto się zapoznać.
Filmowe adaptacje książek – czym są?
Książki ciągle stają się filmami, ale jakie są między nimi różnice? Ogólnie rzecz biorąc, adaptacja filmowa to przeniesienie powieści – czy to współczesnej, czy klasycznej – na duży ekran. Nie zawsze jednak zawiera dialogi autora oryginału czy konkretne szczegóły z książki. Główne postacie, fabuła i ogólna atmosfera filmu zawsze zależą od pierwowzoru. W niektórych przypadkach historia jest zmieniana, aby dopasować ją do formatu filmu.
Tematyka i styl literacki także różnią się między tymi dwoma formatami. Filmy często starają się przekazać poczucie pilności, podczas gdy książki mają bardziej swobodny i relaksujący charakter.
Różnice między wersją książkową a filmową
Istnieje wiele różnic między książką a jej wersją filmową, a wiele z nich jest dość oczywistych. Najbardziej znaczące z nich to sceneria, bohaterowie i fabuła — ale są też mniejsze, takie jak styl ubierania się, pogoda czy wygląd niektórych postaci.
Zazwyczaj akcja filmu rozgrywa się w innym okresie czasu, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły — na przykład “Wielki Gatsby” został nakręcony w latach 20. ubiegłego wieku, choć jego akcja rozgrywa się w ostatniej dekadzie.
Podobnie filmy, których akcja rozgrywa się w czasie wojny, będą osadzone w innym okresie niż ten, który został opisany w książce — na przykład akcja Wehikułu czasu rozgrywa się w przyszłości, choć jej fabuła obejmuje podróż do czasów wiktoriańskich.
Postacie w filmie mogą zachowywać się inaczej niż w książce. Na przykład w Moby Dicku główny bohater Izmael w książce jest małym chłopcem, ale w adaptacji filmowej jest już dorosłym mężczyzną. Fabuła może się różnić także w drobnych kwestiach, takich jak śmierć mniejszej postaci lub zmiana kilku imion.
Adaptacje filmowe książek dla młodzieży
Jak sama nazwa wskazuje, głównym celem tych filmów jest docelowa grupa wiekowa: nastolatki. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że materiał źródłowy został napisany z myślą o tej grupie wiekowej — zazwyczaj są to książki o nastolatkach, takie jak Zabić drozda czy The Perks of Being a Wallflower. Najlepsze adaptacje filmowe young adult są idealne dla czytelników, którym podobała się książka, ale mogli nie do końca zrozumieć jej tematykę lub głębsze przesłanie.
Najlepsze adaptacje filmowe
Teraz, gdy już wiesz, czym jest adaptacja filmowa, oto 15 najlepszych z nich.
Dawca – Lois Lowry
Opowiedziana z perspektywy dziecka historia dystopijnego społeczeństwa, w którym wszystkie emocje zostały wyeliminowane, jest prawdopodobnie najbardziej znaną adaptacją literacką, która nigdy nie została sfilmowana. Scenariusz stoi na bardzo wysokim poziomie. Reżyseria także wypada bardzo dobrze, trudno zarzucić tej produkcji wiele uchybień. Bez wątpienia warto umieścić ją na szczycie swojej listy.
Trainspotting – Irvine Welsh
Opowieść o dojrzewaniu, pełna narkotyków, edynburskiego seksu i napięcia, Trainspotting to historia trzech przyjaciół żyjących w jednym z najsłynniejszych miast świata. Główny bohater, Renton, jest być może najbardziej klasycznym antybohaterem, a historia jego podróży to klasyczna opowieść o dojrzewaniu.
Fight Club – Chuck Palahniuk
O tej powieści i jej ekranizacji mówi się chyba najwięcej na tej liście, i nie bez powodu: to niezwykle prowokująca do myślenia opowieść o naturze tożsamości i o tym, co to znaczy być człowiekiem. Napraedę, pod wieloma względami jest to dzieło wybitne, które wciąż żyje swoim własnym życiem. Kolejne pokolenia są pod wrażeniem opowieści oraz jakości gry, jaką możemy obserwować na dużym ekranie. Reżyser wykonał tu kawał solidnej roboty. Trzeba docenić też innych twórców, ze szczególnym naciskiem na scenografów. Pokazuje to też, jak ważną rolę odgrywają oni we współczesnych adaptacjach filmowych.
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona – F.S. Wilson
Ta niezwykła historia opowiada o człowieku, który starzeje się wstecz i w trakcie swojego życia musi pogodzić się ze swoim losem. Powieść Benjamina Buttona, poruszająca tematy śmiertelności i upływu czasu, została opisana jako “powieść mutualingwistyczna” – co oznacza, że wykorzystuje wiele języków, a nie jeden.
Tajemnicze Towarzystwo Benedykta – Trenton Lee Bulger
Jest to historia pięciorga dzieci, które zaprzyjaźniają się ze sobą podczas pobytu w tajnym londyńskim więzieniu. W tak małej grupie przyjaciół więzi mogą być silniejsze niż w przypadku większości prawdziwych przyjaciół, a tajemnica, gdzie się znajdują i dlaczego tam są, będzie trzymać czytelników w napięciu.
Igrzyska śmierci – Suzanne Collins
Pierwsza z serii dystopijnych powieści osadzonych w futurystycznej Ameryce. Igrzyska Głodowe to historia 16-letniej dziewczyny, która zostaje zmuszona do zabijania innych dzieci w transmitowanych przez telewizję zawodach.
Księga cmentarna – Neil Gaiman
Opowieść Gaimana o chłopcu, który zaprzyjaźnia się z duchami, zjawami i innymi istotami nadprzyrodzonymi, uznana za najlepszą książkę dla dzieci roku według New York Timesa, z barwną obsadą bohaterów i istot nadprzyrodzonych.
Błąd w naszych gwiazdach – John Green
Powieść o dwóch zakochanych w sobie pacjentach chorych na raka została przetłumaczona na ponad 40 języków i doczekała się adaptacji w postaci filmu, serialu telewizyjnego i gry internetowej. Powieść została opisana jako “egzystencjalizm dla nastolatków” i jest prawdopodobnie najlepszym przykładem udanej adaptacji popularnej książki dla młodzieży na duży ekran.
Co sądzisz o naszej liście?
Czy sądzicie, że są jakieś pominięte książki lub inne, które powinny się na niej znaleźć? Dajcie nam znać w komentarzach!
Jeśli czytałeś którąś z tych książek i widziałeś wersję filmową, powiedz nam, co o niej myślisz — uwielbiamy słuchać czytelników!