Alergia u dzieci – co warto o niej wiedzieć

Lekarze coraz częściej zwracają nam uwagę na to, że alergia nie powinna być utożsamiana ze schorzeniem, które dotyka wyłącznie dzieci i młodzieży. Reakcja uczuleniowa organizmu może pojawić się w każdym wieku, okazuje się przy tym, że nie można mówić też o większym ryzyku występującym czy to wśród kobiet, czy to wśród mężczyzn. Alergia u dzieci pozostaje jednak tą, której poświęcamy najwięcej uwagi, mamy bowiem świadomość tego, że nieleczona może odcisnąć piętno na dorosłym życiu dzisiejszych maluchów.

Przyczyny alergii u dzieci
Choć medycyna stara się odkryć przyczyny reakcji uczuleniowych organizmu już choćby po to, aby przeciwdziałać ich występowaniu, musimy liczyć się z tym, że nadal mamy na tym polu do czynienia z większą liczbą porażek niż sukcesów. Jesteśmy już w stanie wskazać na czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia niewłaściwej reakcji układu immunologicznego. Nadal nie możemy jednak wykluczyć tego, że pojawi się ona również wtedy, gdy nie nastąpią żadne z teoretycznie sprzyjających jej okoliczności.
Gdy mamy do czynienia z alergią u dzieci w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na uwarunkowania genetyczne. Są one szczególnie łatwe do wychwycenia w przypadku alergii pokarmowej, lekarze dostrzegają jednak, że podobne zależności można wskazać także w odniesieniu do innych rodzajów alergii. Osoby, które próbują wyjaśnić wzrost zachorowalności na alergię wśród najmłodszych podkreślają również, że pewną rolę może odgrywać sterylność jako znak rozpoznawczy współczesnego świata. Rodzice starają się, aby otoczenie maluchów było jak najczystsze, ograniczają im przy tym do minimum kontakt ze światem zewnętrznym. Jedna z bardziej popularnych teorii mówi więc o tym, że podobne postępowanie zwiększa ryzyko zachorowania, organizm nie ma bowiem okazji do zapoznania się z tymi czynnikami, które najczęściej okazują się alergenami.

Rodzaje alergii u dzieci
Do niedawna lekarze skłaniali się ku teorii mówiącej o tym, że wśród najmłodszych najczęściej pojawia się alergia pokarmowa, ona też powinna być więc uważana za największe zagrożenie. Również dziś poświęca się jej wiele uwagi, podkreśla się jednak, że nie jest to wcale jedyny typu uczulenia, z którymi muszą się zmagać najmłodsi. Wcale nie mniej niebezpieczne okazują się alergie kontaktowe, szczególnie duża grupa maluchów reaguje zaś niekorzystnie na kosmetyki pielęgnacyjne. Dziecięcym problemem są również alergie wziewne, maluchy niekorzystnie reagują przy tym nie tylko na pyłki roślin, ale również na sierść psów oraz substancje białkowe wydzielane przez koty. Dużym problemem staje się też uczulenie na jad. Nie występuje ono wśród dzieci tak często, jak inne rodzaje alergii, w skrajnych przypadkach może jednak stanowić zagrożenie nie tylko dla ich zdrowia, ale także życia.

Leave a Comment